Mało kto je zauważa, a są silne i niebezpieczne. Ratownik mówi, co robić, gdy w wodzie "porwie" cię prąd (2024)

Mało kto je zauważa, a są silne i niebezpieczne. Ratownik mówi, co robić, gdy w wodzie "porwie" cię prąd (1)

Autor

Paulina Wójtowicz

5 min czytania

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Wybierając się na plażę w upalny dzień, myślimy przede wszystkim o tym, jak szybko wskoczyć do przyjemnie chłodnej wody. Sprawdzamy oczywiście, czy tego dnia można się kąpać, ale nie zwracamy uwagi na jedną rzecz, która jest kluczowa z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. To prądy. Co robić, gdy nas "porwą", a jeszcze lepiej: jak nie dopuścić do tego, byśmy w ogóle znaleźli się w ich otoczeniu? Na te pytania odpowiada Ane Piżl, ratownik medycznx.

Mało kto je zauważa, a są silne i niebezpieczne. Ratownik mówi, co robić, gdy w wodzie "porwie" cię prąd (2)

Mało kto je zauważa, a są silne i niebezpieczne. Ratownik mówi, co robić, gdy w wodzie "porwie" cię prąd | Afa Pixx / PAP

 1. Prądy wsteczne to prądy prostopadłe do plaży, ciągnące wodę, piasek i wszystko, co się w nich znajdzie, a więc także ludzi
 2. — W miejscu, gdzie jest prąd, woda jest mniej zafalowana, wypłaszczona, chociaż trochę pomarszczona i brudniejsza, bo ciągnie piasek w przeciwną stronę; nie ma na niej też białych bałwanów piany — tłumaczy Ane Piżl
 3. Jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących tego, jak wydostać się z prądu, brzmi: nie płyniemy w przeciwnym kierunku (do plaży), tylko dajemy się trochę ponieść i wypływamy w bok. Gdziekolwiek, ale w bok — radzi
 4. Ratownik mówi też, dlaczego robienie sobie zdjęć o zachodzie słońca na falochronie to bardzo zły pomysł
 5. Sprawdź swój stan zdrowia, wypełniając Narodowy Test Zdrowia Polaków 2024!
 6. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Ten tekst jest częścią cyklu "Medonet na pomoc", w ramach którego wraz z ekspertami radzimy, jak uchronić się przed niebezpieczeństwem i udzielić pierwszej pomocy w stanach nagłych. Linki do poprzednich materiałów znajdziesz pod artykułem.

Ane Piżl jest osobą niebinarną, co znaczy, że nie definiuje się w kategoriach ani płci męskiej, ani żeńskiej. W tekście i wypowiedziach Ane używamy form z neutralną końcówką "x".

W Bałtyku też są prądy. Tak je rozpoznasz

Każdego lata w mediach pojawiają się tragiczne informacje o utonięciach. I choć ze statystyk wynika, że morze jest miejscem, w którym najrzadziej (w porównaniu do innych zbiorników wodnych) dochodzi do tych zdarzeń, jest równie niebezpieczne jak rzeka, jezioro czy staw. Przyczyną tragedii w czasie wakacji nad morzem może być wejście w prąd. Najpopularniejszy z nich to prąd wsteczny.

— Wiele osób wyobraża sobie, że woda i fale w morzu zawsze pchają wszystko w stronę brzegu. Tymczasem gdyby tak było, bylibyśmy coraz bardziej pod wodą. Woda dochodzi do plaży, ale musi gdzieś wracać i robi to w takiej samej ilości i z taką samą siłą jak w miejscu przyboju, ale w przeciwną stronę. Dlatego na każdym zafalowanym morzu, również Bałtyku, występują prądy wsteczne, a w różnych miejscach na świecie dodatkowo również prądy związane z pływami — potwierdza Ane Piżl, ratownik medycznx.

Ane Piżl — ratownik, przez wiele lat związanx z pracą na wodzie i z ratownictwem medycznym. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i wielu specjalistycznych kursów m.in. w obszarze ratownictwa na morzu. Prywatnie uprawia kitesurfing i canyoning; wcześniej również żeglarstwo regatowe i pływanie sportowe. W 2017 stanąłx na podium Morskich Mistrzostw Polski ORC. Szkoli z pierwszej pomocy, na Instagramie prowadzi popularny profil @ane_ratownica.

Czym są prądy wsteczne i jak je rozpoznać?

Prądy wsteczne (inaczej rozrywające) to prądy prostopadłe do plaży, ciągnące wodę, piasek i wszystko, co się w nich znajdzie, a więc także potencjalnych pływaków i pływaczki, w tym dzieci.

Jak wskazuje ratownik, bardzo ważne jest umieć je zauważać — choćby po to, by dobrze wybrać miejsce do zabawy z dzieckiem, na przykład na falach, a nie właśnie w nurcie tego prądu.

— Zachęcam, by wchodząc na plażę, popatrzeć na morze. Jesteśmy wtedy zwykle nieco wyżej i łatwiej te prądy zauważyć. W miejscu, gdzie jest prąd, woda jest mniej zafalowana, wypłaszczona, chociaż trochę pomarszczona i brudniejsza, bo ciągnie piasek w przeciwną stronę; nie ma na niej też białych bałwanów piany — tłumaczy Ane Piżl.

Dalsza część tekstu pod wideo.

Co robić, gdy "porwie" nas prąd?

Jeśli podczas kąpieli w morzu wpadniemy w prąd, najważniejszą zasadą jest... nie panikować. — Oczywiście łatwo się o tym mówi, siedząc w bezpiecznych i komfortowych warunkach, ale na ile to możliwe, należy zachować spokój. W morzu zabija nas przede wszystkim panika. Łatwo się przez nią zachłysnąć i wyczerpać z sił — mówi ratownik.

By zwizualizować tę niewątpliwie stresującą sytuację, Ane Piżl proponuje wyobrazić sobie następującą sytuację:

Mało kto je zauważa, a są silne i niebezpieczne. Ratownik mówi, co robić, gdy w wodzie "porwie" cię prąd (3)

Ane Piżl

Wyobraź sobie teraz, że wpadłeś do rzeki. Prawdopodobnie, jeżeli chcesz z niej wypłynąć, nie będziesz na siłę płynąć pod prąd, żeby koniecznie wrócić do miejsca, w którym wpadłxś. Podejrzewam, że płynąłbyś do najbliższego brzegu, czyli prostopadle do nurtu, nawet jeżeli woda zniosła cię już znacznie od punktu zero. Na razie nie jest ważne, by wrócić w to samo miejsce. Ważne, by wydostać się z rzeki! I tak samo będziemy postępować w prądzie w morzu.

Wyobraź sobie, że prąd wsteczny to rzeka. Nie płyniemy pod prąd do plaży, tylko dajemy się trochę ponieść i wypływamy w bok. Gdziekolwiek, ale w bok. Im dalej dasz się ponieść, tym prąd będzie słabszy, bo jest on najsilniejszy przy samej plaży. Zrobienie tego spokojnie i nawet trochę dalej od plaży daje ci paradoksalnie o wiele większą szansę na wypłynięcie.

A jeżeli nie umiesz dobrze pływać, masz za mało siły, by wypłynąć z prądu, to — choć wiem, że brzmi to niepokojąco — najlepiej dać się ponieść i tylko sygnalizować, że potrzebujesz pomocy. Prąd będzie coraz słabszy i po jakimś czasie wyrzuci wszystko, co w nim jest, na boki. Wyrzuci więc także nas i wtedy fale przybliżą nas do plaży. Teoretycznie więc, nic nie robiąc, możemy zatoczyć koło i wrócić na plażę.

Falochrony nie są dobrym miejscem na robienie zdjęć

Skoro mowa o prądach, trzeba wspomnieć też o miejscu, w którym są one jeszcze bardziej zwodnicze. Mowa o wszelkich przeszkodach w wodzie, takich jak pomosty, betonowe pirsy, podpory molo. Wzdłuż takiej przeszkody niemal na pewno występuje prąd ciągnący w morze.

— Taką przeszkodą są — liczne również nad polskim morzem — falochrony. Prąd wzdłuż falochronów jest silny, wypłukuje piasek i to, o czym część osób nie wie — wzdłuż falochronów niemal zawsze znajduje się głębia. Dlatego podchodzenie w wodzie do falochronu (np. po piłkę, która nam uciekła) jest niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Wchodzenie na falochron, żeby sobie zrobić ładne zdjęcie o zachodzie słońca, też nie jest dobrym pomysłem — mówi Ane Piżl.

I dodaje: — Upadek z takiego falochronu raz, że może spowodować, że znajdziemy się nagle na głębokiej wodzie; dwa — jeżeli są duże fale, a dostaniemy się pomiędzy paliki falochronu — może dojść do złamania ręki, nogi lub poważnego stłuczenia. Zdecydowanie lepiej zaplanować inne, bezpieczniejsze ujęcie o zachodzie słońca.

Pamiętaj, że wypoczynek nad wodą jest dobry wtedy, gdy jest bezpieczny. Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów, którzy instruują, jak zauważyć, że ktoś potrzebuje naszej pomocy oraz jak pomóc komuś lub sobie.

 1. Co robić, gdy zaczynasz tonąć? Ratownik: to jedyna szansa, by się uratować
 2. Nie robiąc tych rzeczy, możesz kogoś zabić. To złote reguły udzielania pierwszej pomocy
 3. Ta rzecz może uratować ci życie. Mijasz ją każdego dnia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ZOBACZ TAKŻE

 • Nigdy nie podawaj ręki tonącemu. To co robić? Ratownik burzy mity i podpowiada, jak pomóc
 • Pszczoły i osy mogą nas nawet zabić. Sprawdź, co może nam uratować życie
 • Jak udzielać pomocy ofiarom wypadków? Ratownik o najgorszym z błędów

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

 • Print Icon
 • Mail Icon
 • woda
 • utonięcia
 • pierwsza pomoc
 • ratownictwo medyczne
 • ratownik medyczny

Rekomendowane dla Ciebie

 • Najbardziej zabójczy nowotwór w Polsce. "Kiedy pacjent zauważa te objawy, szans na wyleczenie praktycznie nie ma" — Pamiętam pacjentkę z guzem w płucu, która była diagnozowana w jednym z czołowych ośrodków w Polsce. Została przyjęta na oddział, wykonano biopsję, wyszła do... Karolina Świdrak
 • 300 osób dziennie umiera w Polsce na raka. Onkolog: usiłują nie zauważać objawów, myśleć magicznie "Latamy w kosmos, konstruujemy skomplikowane maszyny, w domach mamy prąd i internet, a raka wyleczyć nie potrafimy". Usłyszane kiedyś zdanie daje do myślenia —... Małgorzata Lachowicz-Jachim
 • Zauważa to już większość Polaków. Ludzie za długo czekają na pomoc medyczną Kluczowym zastrzeżeniem dorosłych Polaków do funkcjonowania systemu ochrony zdrowia jest długi czas oczekiwania, w szczególności na wizytę u lekarza specjalisty... PAP
 • Nietypowe objawy alergii. Jeżeli je zauważasz, lepiej nie ignoruj Wodnisty katar, piekące i zaczerwienione oczy oraz świszczący oddech — to najczęstsze objawy wiosennej alergii na pyłki. Jednak osoby uczulone muszą mierzyć się... Tomasz Gdaniec
 • Pierwsze objawy afazji. "Chorzy sami zauważają, że dzieje się coś złego" — W Polsce chory z afazją najczęściej trafia na rentę i zasiada w fotelu. Zwykle bliskim bardziej zależy na fizjoterapii, by był w stanie, chociażby sam dojść do... Karolina Świdrak
 • Co powinni zrobić pacjenci onkologiczni, którzy zauważają u siebie objawy koronawirusa? COVID-19 jest chorobą układu oddechowego wywoływaną przez koronawirusa. Wirus jest bardzo zaraźliwy, dlatego każda osoba podejrzewająca u siebie zakażenie... Marta Pawlak | Onet.
 • Co czwarta nastolatka w depresji. Rodzice nie zauważają problemów córek 25 procent brytyjskich nastolatek twierdzi, że ma depresję. To wyniki raportu naukowców z University College London. Psychiatrzy twierdzą, że dzieci nie... Laura Donnelly
 • Psychiatra: samobójcy dają sygnały, ale ich nie zauważamy Coraz więcej mężczyzn i kobiet w średnim wieku odbiera sobie życie. Umierają tak coraz częściej także nastolatki, które do tej pory z reguły dokonywały raczej... Zuzanna Opolska
Mało kto je zauważa, a są silne i niebezpieczne. Ratownik mówi, co robić, gdy w wodzie "porwie" cię prąd (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jamar Nader

Last Updated:

Views: 6491

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jamar Nader

Birthday: 1995-02-28

Address: Apt. 536 6162 Reichel Greens, Port Zackaryside, CT 22682-9804

Phone: +9958384818317

Job: IT Representative

Hobby: Scrapbooking, Hiking, Hunting, Kite flying, Blacksmithing, Video gaming, Foraging

Introduction: My name is Jamar Nader, I am a fine, shiny, colorful, bright, nice, perfect, curious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.